Hurdacılık mesleği küçük görülse de aslında çok büyük ve çok büyük kazançlar sağlayan bir meslek türüdür. Çünkü seksen bin nüfuslu bir ülkede o kadar çok eski, kullanılmayan, modası geçmiş, yenilenmiş eşya var ki yenileri alınınca eskiler hemen hurdaya gidiyor. Bu yüzden herkesin yaşadığı semtte de birçok hurdacı vardır.Hurda alan firmalar topladıkları hurdaları geri dönüşüm için kullanmaktadırlar. Bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de de birçok hurda zengini vardır. Aslında çok büyük bir gelir kaynağıdır hurdacılık. İnsanların zaten çöpe atacakları oldukları eşyaları üç beş liraya alarak onları yenide işleyerek binlerce liraya satabiliyorlar. Ancak göründüğü kadar da kolay bir iş değildir hurdacılık. Hurdacılık yapmak için çok fazla makine teçhizata ihtiyaç vardır.

Hurda alan firmalar, hurda, hurda alanlar

 Hurda alan firmaların hepsi ilk önce kendi alt yapılarını yapmış daha sonrada bu işe başlamışlardır. Topladıkları ürünleri ilk başta kategorilerine göre ayırıp sonradan bunları hangi amaç için kullanacaklarsa ona göre işleme tabi tutmaktadırlar. Daha sonrasında da yeni ürünler ortaya koyulması için ister imalatçı firmalara isterlerse kendileri yeni ürünler yapım aşamasında kullanırlar. Böylece hem eski kullanılmayan ürünler satılarak kar sağlanmış oluyor hem de eski ürünler tekrardan piyasaya kendilerini yenilemiş olarak dönüyor.Hurda alanlar yani hurda alan firmalar bu geri dönüşümde en büyük yükü omuzlarında taşımaktadırlar. Onların yapmış olduğu bu çalışmalar sayesinde hem çevre kirliği olsun hem de atık eşyaların çirkinliği göz önünden kaldırılarak çok yararlı çalışmalar elde edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Elimdeki Hurdaları Nasıl Satabilirim? başlıklı makalemizde Bilgisayar hurdası, Hurda alım satımı ve hurda değelendirmesi hakkında bilgiler verilmektedir.