Bilgisayarlar günlük hayatta herkes tarafından sıklıkla kullanılan araçlardır. Sadece kişisel olarak da değil iş yerlerinde de bilgisayarlar büyük bir öneme sahiptirler. Bilgisayarların icadıyla beraber birçok iş yükü daha da azaltılarak kolay hale getirilmiştir. Bilgisayarlar sayesinde birkaç kişinin yapacağı iş tek kişiye indirgenmiştir. Bu sayede bilgisayarlar hem iş hem eğlence anlamında hayatımızda çok büyük bir yere sahiptir. Fakat bilgisayarlar teknolojik makinalar olmasından dolayı sürekli olarak yenilenmesi ve çağa ayak uydurması gerekmektedir. Yeni çıkan sürümler ve uygulamalar sebebiyle eski bilgisayarlar bu uygulamaları ve sürümleri desteklememektedirler. Hal böyle olunca eskiyen bilgisayarların yerine yenilerinin alınması şart olmaktadır. Eskiyen bilgisayarlar bilgisayar hurdası alan yerler tarafından satın alınarak yeni bilgisayarların üretiminde kullanılabilirler. Böylece yılda binlerce kullanılmayan bilgisayarlar yerine yeni bilgisayarlar satın alınır. Eskiyen bilgisayarlarda hurda alan yerlere satılarak azda olsa bir maddi gelir elde edilebilmektedir. Zaten bilgisayarlar teknolojik makinalar olduğundan dolayı çöpe atılması tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle hurdacılara satılması daha mantıklıdır.

bilgisayar hurdası alan yerler, hurda alan yerler, Hurda alanlar

Hurda alanlar aldıkları bilgisayar hurdalarının bazılarını ikinci el olarak tadilattan geçirdikten sonra satabilirler. Geriye kalan malzemeler ve kullanılmayacak durumda olanlar ise bilgisayar üreticilerine satılarak yeni bilgisayarların yapımında kullanılırlar. Böylece hem eski bilgisayarları hurdacılara satarak para kazanmış oluruz hem de ülke ekonomisine faydalı bir iş yapmış oluruz. Bu nedenle eski bilgisayarları çöplere atmak yerine hurdacılara satmak daha mantıklıdır.

Bir önceki yazımız olan Kablo Hurdası Nereye Satılır? başlıklı makalemizde Bilgisayar hurdası, hurda alım satım ve kablo hurdası hakkında bilgiler verilmektedir.