İnsanların hayatları boyunca kullandıkları bazı şeyler vardır, ancak genel de birçok ürünün belirli bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu kullanım ömrünün sonuna gelindiğinde ürünler hurdaya ayrılmaktadır. Eğer sizin de bu şekilde kullanım ömrünü doldurmuş ürünleriniz varsa ve elinizden nasıl çıkartabilirsiniz diye düşünüyorsanız hurdacılardan bu konuda yardım alabilirsiniz. Modern anlamda hurdacılık ile uğraşan firmalar olduğu gibi mahalle aralarında yer alan küçük hurdacılar da bulunmaktadır. Çevrenizde bu hurdacılardan hangisi bulunuyorsa ondan hurdalarını satın almasını talep edebilirsiniz. Zaten hurdacıların işleri de budur.

Bilgisayar hurdası, elektronik ürün hurdaları, araç kaportası, inşaat demiri, kablo hurdası vb. birçok hurda hurdacıların en çok sevdikleri hurda çeşididir. Elinizde özellikle bu ürünlerden birinin veya birkaçının hurdası bulunuyorsa onları hurdacılara satarak maddi gelir elde edebilirsiniz. Hurda satışında bulunmanız hem kendi maddi durumunuza hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır. Hurdacıların topladıkları hurdalar işleme merkezlerine gönderilmekte ve buralarda birtakım işlemlerden geçerek madde halini almaktadırlar. Böylece yeni ürünlerin üretilmesi için gereken ham madde ihtiyacı ülke içinden karşılanmakta ve ülke ekonomisine dış kaynak yerine iç kaynak kullanılması sebebiyle katkıda bulunmaktadır.  Yani hurda alım-satım işlemi geri dönüşüm ve ülke ekonomisi açısından çok önemli bir konudur. Elinizdeki hurdaları değerlendirmek için de aynı zamanda bir fırsattır. Hurda alım satımı konusunda daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bilgisayar ve Diğer Elektronik Eşya Hurdaları Ne Oluyor? başlıklı makalemizde Bilgisayar hurdası, elektronik hurdası ve hurda firması hakkında bilgiler verilmektedir.