Çok sayıda iş kolunun ortak ihtiyaçları arasında önemli bir yer tutan raf sistemleri, özellikle ticaretle uğraşanlar için oldukça büyük önem taşımaktadır. Hem ürün satışı yapılan dükkan, market ve mağaza gibi yerlerde hem de bu ürünlerin depolanmasında en önemli unsurlar olarak görülmektedir. Depo raflarının kullanım alanı son derece geniştir. Her türlü hammaddeden üretilmiş olan ürünler için farklı raf sistemleri sunulmakta ve bu raf sistemleri sayesinde daha az alanda daha çok ürün depolanabilmektedir. Bu özellikleri ile birlikte oldukça sağlam yapıya sahip olan bu raflar, genellikle çelik ya da demir gibi sağlam ve dayanaklı metallerden üretilmektedir. Bir kere alındığında çok uzun yıllar kullanılabilen raflar için ikinci el seçenekleri de bulunabilmektedir. İkinci el depo rafları, sıfır raf sistemleri ile aynı işi gördüğü gibi, oldukça uygun fiyatlarda sunulmakta ve bu özelliğiyle tasarruf sağlamaktadır.

Depo raflarının kullanım alanı, İkinci el depo rafları, paletli depo rafları

Raf sistemlerini kullanarak ticaretle uğraşan kişiler çok sayıda ürünü depolayabilir ve stoklarını artırarak uzun vade de daha çok kazanç elde edebilirler. Özellikle çok katlı yüksek raflar sayesinde dikey olarak yapılacak bir istifleme ile çok daha dar alanlarda çok daha fazla ürün stoku oluşturulabilir. Bu noktada ise tek sorun yüksek noktalarda yer alan ürünlerin raflara koyulması ve geri indirilmesidir. Bu gibi bir sorunla karşılaşanlar içinde paletli depo rafları temin edebilir ve forklift yardımıyla ürünlerini kolaylıkla düzenleyebilir.

Bir önceki yazımız olan RAF SİSTEMLERİ başlıklı makalemizde Paletli çıkma raf sistemleri, raf sistemleri kurulumu ve raf sistemleri satışı hakkında bilgiler verilmektedir.